utorak, 20. ožujka 2012.

DODACI PREHRANI

Utorak . 20. ožujak 2012.
Dodaci prehrani i kako izabrati proizvod na tržištu
Što je dodatak prehrani i kako izabrati proizvod na tržištu?
U zadnje vrijeme suočeni smo sa sve većim prodorom dodataka prehrani na naše tržište. Zbog velikog izbora, potrošači su sve više zbunjeni što kupiti, na što obratiti pažnju prilikom odabira?!
Kao prvo, sam potrošač mora poznavati potrebe svog organizma za određenim tvarima, odnosno mora biti siguran koju hranu ili dodatak prehrani kupuje i zašto. Treba biti oprezan i manje podložan reklamiranju te imati na umu da je zabranjeno isticanje ljekovitih svojstava hrane i/ili dodataka prehrani, te spominjanje liječenja bolesti.
Na odabranom dodatku prehrani, treba pomno proučiti pisane oznake (deklaraciju) na proizvodu. Svi navodi moraju biti ispisani na određeni način i ne smiju svojim sadržajem, slikom ili drugim znakovima i/ili izjavama obmanjivati potrošača.

Deklaracija na proizvodu osim svih propisanih zahtjeva za deklariranje, prema RH pravilnicima, koji su usklađeni s EU, sadrži i razne navode, odnosno tvrdnje, eng. claims. Te tvrdnje se dijele na prehrambene i zdravstvene tvrdnje koje su krajem 2007. godine izašle kao Direktiva u EU.
U RH su prehrambene tvrdnje propisane Pravilnikom o hrani za posebne prehrambene potrebe 81/2004 i primjenjuju se već 10-ak godina, budući da je Pravilnik pisan prema prijedolozima EU. Kroz sam Pravilnik su točno utvrđene količine pojedinih nutritivnih sastojaka namirnica, prema kojima ta hrana može nositi određenu tvrdnju. Npr. ukoliko na namirnici piše «nizak sadržaj masti» to znači da masti ima manje od 3 g/100g, odnosno za navod «bez masti» količina masti ne smije preći 0,5 g/100 g.
U zdravstvene tvrdnje spadaju one tvrdnje kojima se potvrđuje, sugerira ili navodi na mišljenje da postoji veza između kategorije hrane i zdravlja. U EU se, bez obzira na novodonesenu Direktivu, još nije donijela lista odobrenih zdravstvenih tvrdnji. Donijet će se tek u siječnju 2010. godine, tako da svaka zemlja članica ima svoju nacionalnu legislativu i Registar tvrdnji, prema kojoj se te tvrdnje odobravaju uz pozitivna izvješća instituta i ministarstava. Zdravstvene tvrdnje se osim na dodacima prehrani sve više pojavljuju i na konvencionalnim namirnicama.

Što su dodaci prehrani?

Dodaci prehrani pripadaju u jednu od grupa hrane za posebne prehrambene potrebe ("dijetetski proizvodi i dodaci prehrani"). To je hrana posebnog sastava ili posebnog načina proizvodnje, različita od uobičajene hrane upravo zbog prehrambenih svojstava i namjene.
Namijenjeni su zdravim osobama, te posebno osobama koje se nalaze u posebnim fiziološkim stanjima i kod kojih je potrebno postići posebno djelovanje kontroliranim unosom određenih sastojaka hrane.
Dodaci prehrani su koncentrirani izvori hranjivih sastojaka i/ili drugih tvari s prehrambenim ili fiziološkim funkcijama, sami ili u kombinacijama, plasirani na tržište u doziranom obliku.
Nadopunjuju prehranu s tvarima koje se putem normalnog unosa hrane u organizam ne dobivaju u dovoljnoj količini, a sve u svrhu povoljnog učinka na zdravlje potrošača, povećavajući opću otpornost organizma na stresne vanjske utjecaje i pomažući u održavanju pravilnih fizioloških funkcija organizma kao cjeline i/ili nekih njegovih dijelova.
Hranjivi sastojci i druge tvari u ovim proizvodima su vitamini i minerali, bjelančevine, aminokiseline, masne kiseline, celuloza, pivski kvasac, inulin, lecitin, glukomanan, bilje i ljekovito bilje i njihovi ekstrakti ili koncentrati, zaštitna sredstva biljnog podrijetla (bioflavonoidi, karotenoidi, izoflavoni, glukozinolati), prirodni enzimi i koenzimi, žive kulture mikroorganizama, organska tkiva, metaboliti žlijezda i druge tvari. Dodaci prehrani su i pčelinji proizvodi i njihove mješavine s dodacima ljekovitog bilja.
Za proizvodnju biljnih pripravaka kao dodataka prehrani mogu se koristiti svježe ili osušene cijele biljke ili njihovi dijelovi (npr. list, korijen, plod, cvijet i drugi dijelovi biljke), čiste supstancije biljnog podrijetla pojedinačno ili u smjesi, biljni sekundarni proizvodi i to prvenstveno onih biljnih vrsta koje se nalaze na Listi dozvoljenih ljekovitih biljnih vrsta.
Dodaci prehrani mogu se stavljati u promet u različitim oblicima (tablete, kapsule, prašci, bar pločice, čajevi, kapi, sirupi i slično), a na deklaraciji moraju nositi oznaku - „dodatak prehrani".
Temeljem provedenih znanstvenih ispitivanja, dijetetska hrana i dodaci prehrani pronalaze svoje mjesto u području "preventivne prehrane", kao i u području "preventive dobrom zdravlju". Uzimanjem te vrste hrane potrošaču se daje dodatna mogućnost da sam ili uz pomoć stručne osobe pomaže svom zdravlju.
Kvaliteta ove hrane, njeni aktivni sastojci utječu na ukupnu zdravstvenu ispravnost, jer su upravo sastav i namjena, svrha stavljanja takvog proizvoda na tržište. Stoga je nužno kontrolirati i sastav ove hrane, posebno aktivne sastojke, pored uobičajenih parametara zdravstvene ispravnosti za određenu kategoriju hrane.



Što trebamo znati kada se naše djete želi baviti sportom
§  Što moramo znati kada naše dijete želi uzimati neki dodatak prehrani
§  Dodaci prehrani nisu mnogo drugačiji od tradicionalnih namirnica što znači da nisu opasniji, nezdraviji (ili „umjetniji"), što više, vrlo vjerovatno imaju značajniju, veću hranjivu vrijednost.
§  Dodaci prehrani su vrlo korisni kada je iscrpljenom organizmu potrebno osigurati optimalnu količinu hranjivih tvari i tako potpomažu postizanje dobrih rezultata, sportaše drže podalje od opasnih doping sredstava.
§  Pravilan odabir dodataka prehrani (konkretna vrsta proizvoda i proizvođača) ipak zahtjeva nešto više pažnje.

Što je potrebno i gdje je odgovornost

Dragi roditelji!
Kretanje je, kao i upotreba utega, vrlo zdravo i može biti aktivnost odgojnog karaktera. Naravno, korisno je onda kada se sve pravilno izvodi. Bavljenje sportom je fizički stres, pojedini treninzi sami za sebe imaju negativno djelovanje, samo uz odgovarajuću opskrbu hranjivim tvarima prelaze u pozitivnu, gradivnu djelatnost (izgradnja mišića, jačanje, postizanje boljih rezultata). Kao što u naše vozilo moramo stavljati gorivo, maziva itd, sve to je neophodno i ljudskom organizmu, tj. potrebne su mu hranjive tvari. Ovo vrijedi za mladi organizam čak i onda kada se ne trenira, jer se mladi organizam razvija. Dakle, roditelji, vaša je odgovornost da, ako vaše dijete trenira, osigurati mu opskrbu hranjivim tvarima, pogotovo kvalitetnim bjelančevinama, jer govorimo o razlici između izgradnje i razgradnje tijela! Pitanje koje se ovdje nameće jest: na koji način se može ostvariti kvalitetna prehrana kao podrška vježbanju i razvoju. Ovdje na scenu nastupaju dodaci prehrani.

Ocjenjivanje dodataka prehrani

Pojašnjenje prve osnovne zablude: zabranjena doping sredstva, koja izvorno spadaju u kategoriju lijekova (steroidi, hormon rasta i ostali koji služe za povećanje uspješnosti/rezultata) i pravi dodaci prehrani čine dvije potpuno različite skupine i nisu istovjetni!
Pojašnjenje još jednog nesporazuma kojemu je uzrok nedostatak informacija: riječ anaboličan - «anabolic» na engleskom, znači da je riječ o nečemu što pomaže proces izgradnje u tvom organizmu, i tu riječ koristimo kao atribut. Tako može biti riječ o "anaboličnom steroidu", što je loše, jer su steroidi ilegalni i opasni, ali takvim ih ne čini atribut «anabolični». Ako za neki proizvod kažemo da je anaboličan, tada govorimo o nečemu što je korisno, što djeluje gradivno, što je upravo i naš cilj. Zapravo, u ovom slučaju to je kao kada kažemo «anabolična riža na mlijeku«. Kako se dodaci prehrani tretiraju kao namirnice i legalno se prodaju, jasno je da su ovi proizvodi u osnovi bezopasni i u ničemu se ne razlikuje od ostale hrane!

U čemu je razlika između tradicionalnih namirnica i dodataka prehrani?

Uzimajući u obzir više gledišta i gledajući određene podskupine dodataka prehrani velika je sličnost između ove dvije kategorije, u određenim aspektima mogu se uočiti i velike prednosti u korist dopunskih proizvoda! Ne želim pokrenuti neku paranoju, ali je činjenica jest da je potrebno samo poslušati vijesti i prisjetiti se nedavnih informacija kako je tradicionalna prehrambena industrija također daleko od zdrave i 100%-no sigurne! Vezano uz zdravu prehranu postoji jedno pravilo - ono što je unaprijed zapakirano i ne može se u potrebnom trenutku uloviti ili ubrati u prirodi - nije zdravo. Zapakirane, konzervirane i prerađene namirnice su obično oslabljene i pune nezdravih sastojaka (konzervansi, boje, dodatni šećer itd.) Prerađena pšenica, bijeli pekarski proizvodi su sama smrt, potpuno nezdrave stvari! Danas više nisu potpuno zdravi niti oni prehrambeni proizvodi koji dolaze direktno iz prirode. Meso potječe od životinja koje se ne hrane na prirodan način, puno je hormona, itd. Sve ovo napominjem jer u svakodnevnom životu okrećemo glavu od ovih 
činjenica, jer smo ih na neki način prihvatili, a dodatke prehrani optužujemo da su umjetni, neprirodni i stoga sigurno štetni. Nadam se da sam uspio predočiti kako većina naše «redovne» prehrane skoro sigurno nije manje umjetna nego što su to dodaci prehrani! Ono što vaše dijete pojede/popije u obliku osvježavajućeg pića, slatkiša, žitarica, kruha, narezaka, itd., nije oslobođeno E-brojeva i ostalih kritičnih tvari, samo im je sadržaj korisnih tvari manji nego u dodacima prehrani! Dakle, dodaci prehrani pouzdanih proizvođača nisu manjeg ranga od tradicionalnih namirnica, što više, garantirano sadrže (količinu u postocima, kvalitetu) hranjive tvari za potrebu regeneracije, razvitka organizma.

Kategorije dodataka prehrani

Podjela palete dodataka prehrani na skupine pomoći će nam u razumijevanju njihove koristi i djelovanja. Slijedeća podjela je zorni prikaz: Dodaci prehrani koji sastavom odgovaraju tradicionalnoj hrani Dodaci prehrani koji pored hranjivih sastojaka tradicionalnih jela osiguravaju i veću količinu ili one tvari koje baš i ne susrećemo u normalnim jelima. Dodaci prehrani, koji ne sadrže predstavnike triju velikih skupina hranjivih tvari, ali sadrže one hranjive tvari u velikim količinama i koncentraciji bez kalorija, koje se rijetko ili u manjem omjeru nalaze u tipičnoj prehrani.
1. kategorija
Dodaci prehrani prve skupine ili sadrže sve makronutrijente karakteristične za jela (bjelančevine, ugljikohidrati, masti) ili neku od njih. Najkarakterističnija kategorija je skupina koja je nazvana za povećanje (mišićne) mase, čiji članovi u velikom omjeru sadrže ugljikohidrate (60-93%), a u manjem (5-40%) sadrže bjelančevine. Druga skupina je odgovorna za definiranje mišića, razni bjelančevinski pripravci velike koncentracije bjelančevina (70-98%). Dodaci prehrani često ne sadržavaju masti, oni su kao "sporedni proizvodi" prisutni u količini od par grama, osim kada je neka razvijenija formula pojačana s nekom određenom i korisnom vrstom masti.
Program prehrane obogaćen ugljikohidratima obično sadrži maksimalno 60% ugljikohidrata i minimalno 20% bjelančevina, zato je meni osobno zanimljiv za povećanje mase samo onaj proizvod koji sadrži barem 20% bjelančevina, jer taj omjer odgovara tipičnoj dnevnoj prehrani. Druga mogućnost, možda i najbolja, najelastičnija, jest ona da od pripravaka koji predstavljaju dvije krajnosti, mi sami stvorimo shake u željenom omjeru. Bit je da proizvodi koji spadaju u ovu kategoriju su u osnovi ista hrana koja u krutom obliku pojedemo, nemaju nikakve magične učinke! Ali ipak ima značajnih razlika: s jedne strane se mogu brže pripremiti, lako se mogu transportirati, ne treba ih podgrijavati, bilo gdje se mogu konzumirati i lako su probavljivi.
S druge strane, kvaliteta hranjivih tvari u tim dodacima prehrani može biti mnogo bolja nego u tradicionalnoj prehrani! To se najviše odnosi na izvor bjelančevina. Ako, na primjer, proizvod sadrži bjelančevine mliječne sirutke, tada dolazimo do bjelančevine koja je u prirodi samo mali dio bjelančevinskog dijela mlijeka, čemu se pridružuje puno mliječnog šećera i masti. Iz mlijeka u organizam dospijevaju bjelančevine mliječne sirutke samo u beznačajnoj količini.
Sažeto rečeno; članovi ove skupine proizvoda su jela koja sadrže glavne hranjive tvari kao i hrana u krutom obliku u tradicionalnoj prehrani, samo bolje kvalitete, koncentrirano, te se mnogo lakše i brže konzumiraju. Koristimo ih onda kada sportaši dnevno potrebnu količinu hranjivih tvari, koja je podijeljena na 4-6 obroka, ne mogu ili iz praktičnih razloga ne žele unijeti tradicionalnom prehranom. Ranije sam spomenuo kako ovi proizvodi sami za sebe nisu čarobna sredstva, ali ako prehranu s dnevno 3-4 zamijenimo s 5-6 kvalitetnih obroka, doživjet ćemo najveći učinak koji neki proizvod može postići, jer će iz "ne razvijanja" isčarobirati razvitak! Uzimanje bilo kojih drugih dodataka prehrani je moguće paralelno s ovima.
2. kategorija
Dodaci prehrani ove kategorije se grade na temelje prethodnih, ali su im dodali posebne djelotvorne tvari kojih kod 1. skupine nema ili ima u malim količina. To su na primjer kreatin, HMB, BCAA, glutamin i ostale aminokiseline, liponska kiselina, enzimski kompleks Aminogen za razgrađivanje bjelančevina itd. Osiguravaju one hranjive tvari koje osigurava i tradicionalna prehrana i imaju gradivni učinak za oblikovanje mišića ili djelotvorne tvari za sprječavanje razgradnje mišića, povećaju uspjeh, i imaju značajnije djelovanje od tradicionalne prehrane.
3. kategorija
Proizvodi treće kategorije ne sadrže glavne hranjive tvari tradicionalne prehrane (ne sadrže bjelančevine, ugljikohidrate, masti), ali se rijetko pojavljuju u tipičnim jelima i njihova je kalorijska vrijednost obično oko nule. Za razliku od proizvoda 1 kategorije, najčešće se koriste za «kuru», par mjeseci u komadu prije pauziranja. Tipičan primjer za takav proizvod je kreatin, koji se nalazi u jelima životinjskog podrijetla, ali za optimalnu sportsku upotrebu morali bi pojesti nekoliko kilograma mesa radi dovoljnog unosa.

Ono što dodaci prehrani ne mogu zamjeniti

Dodaci prehrani vrše dopunu tradicionalnoj prehrani koja će uvijek ostati čvrst temelj naše prehrane. Od prirode nismo čak ni teoretski pametniji, pojedine formule dodataka prehrani ne sadrže sve što jedna dobro sastavljena tradicionalna prehrana može pružiti! Pogotovo onda kada potencijalno mogu sadržavati tvari, o kojima na toj razini čak ni znanost ne zna dovoljno ili ne poznaje njihovu funkciju.
U prehrani sportaša mora biti napretek voća i povrća! Oni imaju brojne funkcije, između ostalog lužnati karakter, izvor su vlakna, u njima može biti korisnih fitonutrijenata itd. Kvalitetni izvori ugljikohidrata, a pogotovo bjelančevine životinjskog podrijetla također moraju biti u režimu prehrane.
Opća mudrost propisuje kako kod unosa velikih skupina hranjivih tvari i podjele uzimanja obroka maksimalno pola do trećine može biti riješeno uzimanjem dodataka! Dakle, tri tradicionalna obroka i dva dodatka, ili 3+3, 4+3, 4+2. Proizvodi koji nisu u kategoriji hrane se pojavljuju iza nje u režimu prehrane.

Financije

Često se spominje cijena dodataka prehrani koja je viša od cijene uobičajene hrane. Važno je pri ovome odrediti važnost jednog i drugog. Dva velika komada kruha sa salamom su sigurno vrlo jeftini, ali je njihova hranjiva vrijednost minimalna, štoviše, nije ni zdravo! Ako želimo usporediti visoko kvalitetnu i kompletnu formulu dodatka prehrani s nečim, tada moramo računati s tim koje će osigurati odgovarajuću količinu i kvalitetu hranjivih tvari. Vrlo vjerojatno ćemo pronaći kako dodaci prehrani koji se upotrebljavaju na racionalan način ne koštaju više, a s njima se jednostavnije i garantirano može riješiti kvalitetna prehrana! Bacanje novca možemo spriječiti kupovinom oprobanih dodataka prehrani, dodataka dobrog omjera cijene i vrijednosti proizvoda (kao i na bilo kojem drugom polju, dodatno plaćate razvikano ime, ali ako je proizvod jeftin, kvaliteta je niska).

Sigurnost

Dobar dio dodataka prehrani je siguran, dokazano su učinkoviti i sadrže sigurne hranjive tvari. Mora se uzeti u obzir da sportska prehrana svakako stvara veće potrebe za hranjivim tvarima u odnosu na inaktivne osobe. Potreba za bjelančevinama se poveća, minimalna količina je oko 2 gram, a po kilogramu tjelesne težine dnevno (naravno, ukupno iz tradicionalnih jela i dopunksih proizvoda). Dnevni unos 2-3 grama proteina po kilogramu tjelesne težine nije štetno i ne oštećuje bubrege, ako su bubrezi zdravi. Multivitaminskim formulama osigurani vitamini i minerali se smatraju sigurnima, pogotovo u vidu kompleksnih formula koje se brinu o tome da ne dođe do prekomjernog unosa. Dnevna doza proizvoda, koje su u prodaji, nalazi se unutar granice prihvatljivosti. I ovdje vrijedi kako stare vrijednosti (npr. 60 mg C-vitamina) nemaju veze sa stvarnosti, pogotovo ne sa onom potreba sportaša!


RAZMIŠLJAJ POZITIVNO


Pozitivno razmišljanje vodič je do životnog stila koji želiš.
Ako nešto želiš postići, vrlo je jasno kako moraš imati pozitivan stav.
Ako razmišljaš negativno, odgađat ćeš stvari - nećeš djelovati.
Pozitivno razmišljanje može se razvijati i njegovati na mnogo načina.
Danas spominjemo dva od njih, a u sljedećem postu još nekoliko.

1. Usredotoči se na važne stvari. Tvoja energija nije beskonačna.
Osim toga, imaš samo 24 sata dnevno. Vrlo često ljudi energiju
trate na nebitne stvari. Dan je prekratak za tako nešto. Kad
potrošiš mentalnu energiju na bedastoće, manjkat će je za bitne
stvari. Očigledno, prvo što trebaš učiniti je odgovoriti na pitanje
koje stvari su ti u životu zaista bitne. Već prije smo razgovarali
o postavljanju ciljeva. Tvoji su ciljevi tvoja misija, vizija tvog
života u budućnosti. To je i odgovor na pitanje kuda trebaš
usredotočiti energiju. Sljedeći put kad te nešto naživcira, stani
i razmisli, odmakni se od situacije i odluči je li zaista vrijedna
tvoje energije. U većini slučajeva ćeš zaključiti suprotno. Ne samo
da je beskorisno živcirati se oko tričarija, nego je i štetno po
zdravlje. Usredotoči se na bitno i prestani se živcirati.

2.
Održavaj dobro zdravlje. Zaista, svi tvoji planovi i ciljevi
postaju nevažnima ako izgubiš zdravlje.
Zdravlje je tvoje najveće
blago. Zbog toga brini o svom tijelu. Tri stvari su potrebne da bi
ono zdravo i pravilno funkcioniralo: pravilna ishrana, dovoljno
sna i dovoljno kretanja. Tvoja ishrana može puno utjecati na to
kako se osjećaš. Lagana hrana može pomoći dobrom raspoloženju i
pozitivnom razmišljanju. Balansirana i zdrava prehrana podrazumijeva
izbjegavanje hrane s puno udjela masti, šećera i ostalih sastojaka
koji loše utječu na razinu tvoje energije,koristi dodatke prehrani koje je
 nažalost danas sve teže I teže pronaći u namirnicama koje kupujemo.
 Ne moramo naglašavati
koliko bolje ćeš se osjećati ako nemaš višak kilograma. Najbolja
ishrana sastoji se od voća i povrća, ribe i piletine te dovoljnih
količina vode. Pripazi na veličinu porcija. Savjet za održavanje
pravilne tjelesne mase je jednostavan: jedi samo radi gladi, a
nikada radi apetita.

Vježbaj barem 15 minuta svakog dana. Ako nemaš vremena, ne moraš
ići u teretanu ili se baviti aerobikom. Obična šetnja će poslužiti.
Žustriji hod od 15 minuta dnevno činit će čuda za tvoje zdravlje.
Osjećat ćeš se fenomenalno, promijenit ćeš stav prema svom tijelu,
kretanju i vježbanju.

Ako si osoba koja je većinu radnog vremena vezana uz radni stol i
misliš kako nemaš vremena za vježbanje, to je samo izgovor. Postoje
vježbe koje možeš izvoditi sjedeći za stolom. U vrijeme pauze za
ručak možeš prošetati, čak ne trebaš niti izaći iz zgrade u kojoj
radiš. Odlična vježba je umjesto dizala uvijek koristiti stepenice.
     

Nema komentara:

Objavi komentar